Waarom ziet gel er soms geel uit na uitharding?

Waarom ziet gel er soms geel uit na uitharding?

Het is een vraag die ik de laatste tijd opvallend vaker krijg.

"Ruth, hoe komt het dat mijn milky gel plots gelig oogt na uitharding? Ligt het aan mijn lamp? Is mijn product slecht? Heb ik iets verkeerd gedaan?"

En eerlijk? Ik begrijp die bezorgdheid volledig. Zeker wanneer je werkt met zachte melkachtige tinten, transparante gels of natuurlijke BIAB-kleuren waar élk klein kleurverschil meteen zichtbaar wordt.

Toch is het antwoord vaak veel minder dramatisch dan mensen denken.

Want wat je daar ziet, is meestal geen “slechte gel”, geen defecte lamp en ook geen productiefout. Je kijkt hier gewoon naar chemie. Echte zichtbare chemie.

 

Wat gebeurt er eigenlijk tijdens het uitharden?

Een gelproduct hardt niet zomaar vanzelf uit onder een lamp. Daarvoor zijn zogenaamde photo-initiators nodig. Dat zijn ingrediënten die reageren op het licht van een uithardingslamp en zo het uithardingsproces opstarten en de gel dus van vloeibare staat naar harde staat brengt.  We noemen dit proces 'polymerisatie'.

Wat veel nagelstylistes echter niet weten, is dat deze photo-initiators niet volledig kleurloos zijn. Ze hebben van nature een gelige tot amberkleurige ondertoon. In donkere kleuren merk je dat amper op, maar in een milky white, sheer pink of crystal clear product kan dat plots veel zichtbaarder worden.  Denk maar aan een top coat die je aanbrengt op een witte gel; dan kan die witte kleur ook ineens een wat gelige schijn krijgen.


Waarom zie ik dit tegenwoordig vaker dan vroeger?

De afgelopen jaren zijn ontzettend veel merken hun formules beginnen aanpassen en dit vooral door de veranderende wetgeving rond bepaalde ingrediënten, waaronder TPO.  TPO was bij vele fabrikanten een graag gebruikte photo-initiator omdat deze zorgde voor een sterke uitharding (ook bij kwalitatief heel lage lampen) én omdat deze geen uitgesproken zichtbare gele kleur gaf na uitharding. 

Het verbod op TPO dat is ingegaan in September 2025 heeft ervoor gezorgd dat fabrikanten op zoek zijn moeten gaan naar alternatieve photo-initiators en nieuwe combinaties die veilig, stabiel én performant moeten zijn.

Alleen… chemie veranderen is niet hetzelfde als een recept aanpassen in de keuken.

Wanneer je één ingrediënt vervangt, kan dat invloed hebben op:

  • de kleurstabiliteit
  • de viscositeit
  • de snelheid van curing
  • warmteontwikkeling
  • helderheid van het product
  • en soms ook op hoe een product er vlak na uitharding uitziet.

Daardoor merken sommige stylisten vandaag sneller een tijdelijke vergeling op dan enkele jaren geleden.

En neen, dat betekent niet automatisch dat die nieuwe producten “slechter” zijn. Het betekent vooral dat de industrie volop in evolutie zit.


Is mijn lamp dan de oorzaak?

Soms speelt een lamp mee in het verhaal, maar meestal ligt het genuanceerder dan simpelweg: “de lamp is slecht.”

Elke lamp werkt met bepaalde golflengtes en intensiteiten. Sommige combinaties van lampen en producten reageren nu eenmaal anders dan andere. Moderne krachtige lampen harden bovendien veel sneller en intenser uit dan vroeger, waardoor bepaalde reacties ook zichtbaarder kunnen worden.

Maar een gelige schijn vlak na de uitharding betekent dus niet automatisch dat je lamp defect is. Integendeel zelfs. Dit komt net bij krachtige professionele lampen voor.

 

Trekt de gele schijn vanzelf weer weg?

In veel gevallen wel.

Sommige producten kunnen vlak na het uitharden tijdelijk wat warmer of geler ogen en daarna opnieuw helderder worden tijdens het afkoelen of in de uren nadien. Zeker bij transparante of melkachtige producten zie je dat sneller.

Dat betekent natuurlijk niet dat élke vergeling altijd volledig verdwijnt. Sommige formules zijn nu eenmaal gevoeliger dan andere. Maar tijdelijke vergeling vlak na uitharding is op zich geen bewijs dat een product slecht of onveilig is.

 

En wat met het mengen van merken?

Ook dat speelt soms een rol.  Kijk, fabrikanten maken hun merk op binnen hun eigen systeem de beste resultaten te garanderen.  Als jij dan een kleurengel van merk X gaat combineren met een topcoat van merk Y en dit alles ook nog eens gaat uitharden in een lamp van merk Z....dan kan jij aan je klant geen 100% garantie bieden.  Soms zal dit perfect lukken, maar soms zal de chemie 'clashen'.

 

Tijd voor iets meer nuance in onze sector

Ik heb soms het gevoel dat we vandaag in een sector leven waar élke kleine verandering meteen leidt tot paniek.

De realiteit is dat onze sector momenteel enorme veranderingen doormaakt. Formules veranderen. Wetgeving verandert. Fabrikanten zoeken nieuwe oplossingen. En ja, soms brengt dat kleine zichtbare verschillen met zich mee die vroeger minder voorkwamen.

Dat betekent niet automatisch dat jouw product slecht is. Soms betekent het gewoon dat je een klein stukje chemie ziet dat vroeger beter verborgen bleef.

 

Wat kan je zelf doen om vergeling zoveel mogelijk te beperken?

Gelukkig zijn er ook een aantal praktische zaken waarmee je zelf invloed kan hebben op hoe een product reageert tijdens het uitharden.

Eén van de belangrijkste? Niet té dik werken.

Hoe dikker de laag product, hoe intenser de reactie tijdens het uithardingsproces verloopt. Dat zorgt niet alleen voor meer warmteontwikkeling, maar kan er ook voor zorgen dat een product tijdelijk geler oogt. 

Dunnere, gecontroleerde lagen geven meestal een veel mooier en stabieler resultaat.

Ook de manier waarop je lamp uithardt, kan een verschil maken. Heel wat moderne lampen beschikken tegenwoordig over een zogenaamde Low Heat Mode waarbij het vermogen geleidelijk wordt opgebouwd in plaats van onmiddellijk op volle kracht te starten.

Dat zorgt vaak voor:

  • minder hittepieken
  • een gecontroleerde polymerisatie
  • en soms ook minder zichtbare vergeling vlak na curing.

Daarnaast is het belangrijk om de uithardingstijden te respecteren.

En misschien nog het belangrijkste van allemaal: probeer niet meteen in paniek te slaan wanneer een product vlak na de uitharding wat warmer of geler oogt. Geef het product even de tijd om af te koelen en volledig te stabiliseren. In veel gevallen vermindert die gelige schijn vanzelf alweer.

Zo, dan weet je dat ook weer 😉

Veel liefs,
Ruth


Let op: reacties moeten eerst worden goedgekeurd voordat ze worden gepubliceerd.

Deze site wordt beschermd door hCaptcha en het privacybeleid en de servicevoorwaarden van hCaptcha zijn van toepassing.


Tiny Botanicals
Citrus Bloom
Coral Crush